Lodówki z kostkarką. Wady i zalety

Lodówka z kostkarką to z pewnością spore udogodnienie. Chociaż na rynku występuje od dawna, nadal budzi wiele wątpliwości i pytań. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Poznaj najistotniejsze fakty.

Zobacz nasz ranking lodówek.

Lodówki z kostkarką – działanie

Schemat działania lodówki z kostkarką nie jest skomplikowany. Do foremek w urządzeniu transportowana jest woda o odpowiedniej temperaturze. Tam następuje zamrażanie, a gotowe kostki lodu wrzucane są do pojemnika. Proces ten powtarza się automatycznie aż do momentu całkowitego wypełnienia pojemnika. W przypadku zużycia jakiejkolwiek ilości, urządzenie wykryje brak i rozpocznie produkcję lodu.

Kostkarki z natury rzeczy dostępne są tylko w lodówkach side by side. W innych zamrażarka jest zbyt mała lub jest zbyt nisko, żeby odpowiednio zmrozić wodę.

Zalety

Lodówka z kostkarką daje stały dostęp do lodu, zazwyczaj w kilku formach- od kruszonego po tradycyjne kostki. Produkcja jest szybka i efektywna. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o zamrażanie tacek, foremek czy woreczków z wodą. Eliminuje to też ryzyko problemów, jeżeli któryś z nich pęknie i zaleje zamrażalnik razem z zawartością. Dodatkowo, oszczędzamy miejsce, które można przeznaczyć na produkty spożywcze.

Jest to idealny dodatek dla wszystkich, którzy często używają lodu. Nie tylko do napojów, ale też do zabiegów leczniczych, jak np. okłady.

Chłodziarko- zamrażarka z kostkarką najczęściej występuje w komplecie z dyspenserem, który daje dostęp do nieograniczonej ilości czystej, przefiltrowanej wody. Można dzięki temu ograniczyć koszty związane z zakupem wody w plastikowych butelkach i zadbać o ekologię.

Wady

W większości przypadków lodówka z kostkarką musi być podłączona do źródła bieżącej wody. Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami przy instalacji urządzenia. Najnowsze modele oferują zbiorniki, które wystarczy odpowiednio często napełniać świeżą wodą- trzeba tylko o tym pamiętać.

Jeżeli chodzi o samą konserwację, lodówka z kostkarką wymaga więcej pracy. Wiele z nich posiada filtry, które trzeba regularnie zmieniać (zazwyczaj raz na sześć miesięcy). Chociaż nie jest to skomplikowana czynność, nie można jej pomijać. Kosz filtra waha się pomiędzy 100- 150 zł.

Ceny lodówek z podajnikami lodu są nieco wyższe niż w przypadku modeli bez tej funkcji. W razie ewentualnych usterek, koszty naprawy i części zamiennych też będą większe, a znalezienie dobrego fachowca trudniejsze. Na szczęście lodówki wiodących producentów są raczej bezawaryjne i objęte gwarancją.

O czym pamiętać?

Lodówka z kostkarką ma zazwyczaj większe wymiary. Wiąże się to również z wyższym (chociaż zazwyczaj nieznacznie) zużyciem energii elektrycznej. Warto sprawdzić, czy rozmiar urządzenia nie wpłynie na pogorszenie funkcjonalności kuchni zajmując dodatkową przestrzeń.

Trzeba również pamiętać, że chłodziarko- zamrażarka z wbudowaną kostkarką zmniejsza pojemność lodówki, dotyczy to głównie półek na drzwiach, bo właśnie tam znajduje się mechanizm.

Warto również zwrócić uwagę na detale jak rozmiar podajnika, łatwość obsługi, poziom hałasu czy podświetlenie. Dodatki mają ogromny wpływ na komfort użytkowania i poziom zadowolenia z urządzenia.

Trudno jednoznacznie określić czy urządzenie warto kupić. Ma swoje zalety, ale i wady. Będzie świetnym rozwiązaniem dla aktywnych i zabieganych, którzy nie robią regularnie większych zakupów i dysponują odpowiednim miejscem w kuchni. Nie sprawdzi się za to na ograniczonej przestrzeni, w małych pomieszczeniach lub przy umiarkowanym zapotrzebowaniu na lód. Ostatecznie wszystko zależy od preferencji i stylu życia użytkownika- a to, jak wiadomo kwestie indywidualne.

Zobacz ciekawe lodówki z kostkarką:

Lodówka LG – zwycięzca rankingu Side by Side;

Lodówka Samsung – drugie miejsce w rankingu Side by Side.

Dodaj komentarz