Wymiary lodówek

Przy wyposażaniu kuchni zawsze musimy wziąć pod uwagę wymiar umieszczanych w niej sprzętów. Lodówka jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia. Podczas wyboru lodówki warto zwrócić szczególną uwagę na jej wymiar, ponieważ odmiennie niż w przypadku piekarników, nie ma tu mowy o ujednoliceniu wymiarów, a przy urządzaniu kuchni nawet 5 mm może mieć duże znaczenie.

Zobacz nasz ranking lodówek.

Jaka lodówka dla nas?

Po pierwsze warto realnie określić nasze potrzeby, co do wielkości lodówki – nie kupujemy większej niż nam jest potrzebna. Należy pamiętać, że wbrew pozorom pusta lodówka może zużywać więcej energii elektrycznej, niż zapełniona. Warto zawsze sprawdzić fizyczne wymiary nabywanego sprzętu, lub poprosić o nie sprzedawcę. Niekiedy lodówki mają wystające uchwyty, co może mieć bardzo duże znaczenie np. w przypadku wąskiej kuchni.

Lodówka do zabudowy

Ten rodzaj lodówek pozwala ujednolicić wystrój kuchni. Do tego lodówki do zabudowy są zlicowane z ciągiem zabudowy – nie będą wyróżniały się głębokością w ciągu mebli. Kiedy szukamy lodówki, która będzie nadawała się do zabudowy, wybór jest mniejszy, niż w przypadku lodówki wolnostojącej. Jeżeli chodzi o wymiar różnice najczęściej występują w wysokości Najczęściej lodówki do zabudowy znajdziemy w wymiarach:

  • wysokość 170 cm – 179,9 cm
  • szerokość 55 cm
  • głębokość 56 cm

Takie wymiary pozwalają na umieszczenie lodówki w standardowej szafce 60 x 60 cm i zróżnicowanej wysokości.

Lodówki wolnostojące

Kiedy jednak szukamy lodówki wolnostojącej, wybór jest ogromny, jeżeli chodzi o wygląd, jak i wymiary. Musimy też pamiętać, że lodówki wolnostojące mają większą głębokość niż zabudowa kuchenny mebli, najczęściej wystają przed meble o grubość drzwiczek. Im większa lodówka wolnostojąca, tym większą będzie także mieć głębokość. Największe lodówki side by side mają najczęściej głębokość od 67 cm do 74 cm, przez to najlepiej sprawdzą się w dużych kuchniach.

Diabeł tkwi w szczegółach

Warto dobrze przemyśleć lokalizację lodówki. Bardzo często popełnianym błędem jest umieszczenie lodówki, która jest zbyt głęboka przy oknie, co może skutkować brakiem możliwości otworzenia okna. Warto wziąć pod uwagę także rurki od centralnego ogrzewania, które uniemożliwiają montaż niektórych elementów wyposażenia.

Osoby niskie powinny szukać niższych lodówek, koniecznie z zamrażalnikiem na dole. Osoby, które dużo gotują, często korzystają z lodówki, powinny rozważyć większe gabarytowo lodówki wolnostojące. Warto pamiętać, że w lodówkach do zabudowy ze względu na konieczność właściwej wentylacji zamrażalnik jest znacznie mniejszy niż w modelach wolnostojących.

Dodaj komentarz